Tiedolla on tekijänsä

Suomen tietokirjailijat ry on maamme suurin kirjailijajärjestö. Yhdistys edistää tietokirjallisuutta ja valvoo tieto- ja oppikirjailijoiden tekijänoikeudellisia ja taloudellisia etuja. Yhdistyksen jäsenet ovat muun muassa yleisten tietokirjojen, oppikirjojen ja tutkimusartikkeleiden kirjoittajia. Yhdistyksellä on yli 3 300 jäsentä.

Book,With,Open,Pages,,Close,Up,,Books,On,The,Shelf Book,With,Open,Pages,,Close,Up,,Books,On,The,Shelf
Faktahommissa-blogi 9.6.2025

Suomen tietokirjailijat ry:n apurahapolitiikasta

Apurahat ovat yhdistyksemme tärkein keino tukea suomalaisia tietokirjailijoita. Niitä myönnetään kahdesti vuodessa luovaan tietokirjalliseen työskentelyyn ja läpi vuoden tällaista työskentelyä tukeviin laitehankintoihin, matkoihin tai koulutuksiin. Apurahamme ovatkin kovin kysyttyjä, sillä saamme hakemuksia vuosittain yli 1700 kappaletta. Viime vuonna myönteisiä päätöksiä teimme 626 kappaletta.
Uutinen 13.2.2025

Vuoden 2025 oppikirjailijapalkinnot jaettu

Vuoden 2025 Oppikirjailijapalkinnot saivat Mea Kalm, Jorma Kytömäki, Marja-Kristiina Lerkkanen, Tapani Lohi ja Tuula Niskanen. Suomen tietokirjailijat ry:n myöntämät Oppikirjailijapalkinnot jaettiin opetusalan Educa-messuilla Helsingin Messukeskuksessa perjantaina 24. tammikuuta 2025. Oppikirjailijapalkinnot ovat suuruudeltaan 8 000 euroa, ja ne myönnetään tunnustuksena laajasta ja ansiokkaasta oppiteostuotannosta. Suomen tietokirjailijat ry:n palkinnot rahoitetaan Kopioston keräämillä tekijänoikeus-korvauksilla.
Viisi palkittua oppikirjailijaa lavalla.

Hei kirjabloggari, kirjagrammaaja, kirjatokkaaja tai kirjapodcastaaja, tule bloggarikahveille Tietokirjafestivaaleille!

Kirjabloggareille ja kirjagrammaajille järjestetään bloggaritapaaminen Tietokirjafestivaaleilla perjantaina 5.9. klo 16–17 Tekstin talolla Helsingissä. Tapahtumassa voi tavata muita kirjabloggareita ja kirjagrammaajia. Kirjailijavieraana on Blogistanian Tieto -voittaja Sissi Penttilä. Luvassa on myös pientä tarjoilua ja kirjalahjoja. Tilaisuus järjestetään yhteistyössä Gummeruksen kanssa.

👉Ilmoittaudu mukaan viimeistään 1.9. Linkki ilmoittautumissivulle on linkkipuussa.

🌏Bloggaritapaamisen jälkeen Penttilä esiintyy Tietokirjafestivaalilla paneelikeskustelussa Parempaa maailmaa etsimässä perjantaina 5.9. klo 17. Paneelikeskustelussa puhutaan siitä, miten ihmiset voivat omilla pienillä teoillaan rakentaa kestävämpää maailmaa.

🌏Sissi Penttilän ja Aku Varamäen teos Planetaarinen vaatekaappi voitti Blogistanian Tieto 2024 -palkinnon. Planetaarinen vaatekaappi -teos (Gummerus, 2024) pureutuu vaateteollisuuden ongelmiin ja niiden ratkaisuihin. Se neuvoo, kuinka pukeutua maapallon kantokyvyn rajoissa ilosta ja tyylistä tinkimättä.

📚Tietokirjafestivaali pidetään 5.–6.9. Tekstin talolla Helsingissä. Tapahtumassa kuullaan paneelikeskusteluja ja haastatteluja ajankohtaisista aiheista. Tietokirjafestivaaleille on vapaa pääsy.

📌Ennen bloggaritapaamista voit tulla seuraamaan keskustelua esimerkiksi vähemmistömyyteistä klo 14 tai muuttuvasta luonnostamme klo 15.
📌Tietokirjafestivaalit pidetään 5.–6.9. Tieteiden talolla Helsingissä. Tapahtumassa kuullaan paneelikeskusteluja ja haastatteluja ajankohtaisista aiheista yli sadan esiintyjän voimin. Vapaa pääsy.
📌Tapahtumassa on pressihuone, jonne ovat tervetulleita median edustajat, bloggarit ja kirjagrammaajat.

Sissi Penttilän kuva: Marek Sabogal

#tietokirjafestivaali #planetaarinenvaatekaappi #bloggaritapaaminen #kirjagram #kirjagramsuomi #kirjagrammaaja #kirjainsta #kirjatok #booktok #kirjablogit #kirjapodcastit #kirjapodcast #kirja #kirjat #tietokirjat #kirjallisuus @gummeruskustannus

6 0 instagram icon

Millaisia tarinoita jää perinteisen sotahistorian katveeseen? Jenni Kirves, Marko Tikka ja Sari Näre keskustelevat Tietokirjafestivaalilla siitä, mitä uutta ammennettavaa suomalaisesta sotahistoriasta vielä on. Juontajana Outi Karemaa.

Sotahistoriaa uudella tavalla -keskustelu pidetään lauantaina 6.9. klo 13 Tekstin talolla. Vapaa pääsy, tervetuloa!

Tutustu Tekstifestivaalin ohjelmaan www.tietokirjafestivaali.fi tai klikkaamalla linkkiä biossa. 👆

#tietokirjafestivaali #sotahistoria @jennikirves #markotikka @naresari @outikaremaa @kustannusoy_vastapaino @otavankirjat @wsoykirjat @docendon_kirjat @universityofhelsinki @tampereenyliopisto @tekstintalo

15 0 instagram icon

Tietokirjafestivaalin ohjelma on nyt julkistettu!🙌 Tapahtuma pidetään 5.–6.9.2025 Tekstin talolla Helsingissä. Tämän vuoden teema on Muutos. Tapahtuma on yleisölle avoin ja maksuton. Tervetuloa!🤩

🎉Tapahtumassa kuullaan paneelikeskusteluja ja haastatteluja ajankohtaisista tietokirjallisista ja yhteiskunnallisista aiheista, kuten tekoälystä, vähemmistömyyteistä, demokratian muutoksesta, uudenlaisesta sotahistoriasta, suurvaltojen suunnista, elämäkertojen kirjoittamisesta, keskittymiskyvystä, päihdekulttuurin murroksesta sekä faktan ja fiktion suhteesta.

🎉”Tietokirjafestivaali pidetään ensimmäistä kertaa Tekstin talossa. Toivomme, että uudet tilat houkuttelevat festivaalillemme myös uutta yleisöä. Ohjelmassa on monipuolisia ja ajankohtaisia keskusteluja, joista jokainen tietokirjallisuuden ystävä löytää varmasti mieleistään kuunneltavaa”, sanoo ohjelmatyöryhmän puheenjohtaja, tietokirjallisuuden professori Pirjo Hiidenmaa.

🎉Mukana on lähes sata esiintyjää eri aloilta. Kahden päivän aikana lavalle nousevat esimerkiksi Suvi Auvinen, Tarja Halonen, Paula Havaste, Kaarina Hazard, Riie Heikkilä, Heikki Hiilamo, Elina Hiltunen, Koko Hubara, Silvia Hosseini, Minna Huotilainen, Antti Järvi, Kari Ketonen, Tommi Kinnunen, Kerttu Kotakorpi, Ilmari Käihkö, Lamppu Laamanen, Elina Lappalainen, Mari Manninen, Timo Miettinen, Hanna Nikkanen, Markus Nummi, Sissi Penttilä, Perttu Pölönen, Tiina Raevaara, Timo R. Stewart, Sofia Tawast ja Hanna Wass.

🧡Tietokirjafestivaalin järjestävät yhteistyössä @tietokirjailijat, @filifinnishliterature, Kirjakauppaliitto, Lauri Jäntin säätiö, @sanasto, @kustannusyhdistys, @sktlry, Suomen tiedekustantajien liitto, @slsfinland, @tekstintalo, Tiedonjulkistamisen neuvottelukunta, Tietokirjallisuuden edistämiskeskus ja Tieteellisten seurain valtuuskunta.

Linkki festivaalin ohjelmaan löytyy bion linkkipuusta👆

#faktahommissa #tietokirjafestivaali

51 1 instagram icon