Tiedolla on tekijänsä

Suomen tietokirjailijat ry on maamme suurin kirjailijajärjestö. Yhdistys edistää tietokirjallisuutta ja valvoo tieto- ja oppikirjailijoiden tekijänoikeudellisia ja taloudellisia etuja. Yhdistyksen jäsenet ovat muun muassa yleisten tietokirjojen, oppikirjojen ja tutkimusartikkeleiden kirjoittajia. Yhdistyksellä on yli 3 300 jäsentä.

Book,With,Open,Pages,,Close,Up,,Books,On,The,Shelf Book,With,Open,Pages,,Close,Up,,Books,On,The,Shelf
27.8.2026

Syyskokouspäivät 13.–14.11.2026 Helsingissä

Yhdistyksen syyskokouspäivät järjestetään 13.-14.11.2026 Helsingissä. Tervetuloa!
28.8.2026

Puheenjohtajan ja hallituksen jäsenten vaali kaudelle 2027–2029

Yhdistyksen syyskokouksessa 14.11.2026 valitaan yhdistykselle hallituksen puheenjohtaja sekä kolme hallituksen jäsentä vuosille 2027–2029. 
Kuvassa kirjapino pöydällä

Faktahommissa-blogi 4.9.2026

“Minä en pidä lukemisesta” – Tämä on vale

Tietokirjailija ja tubettaja Joona Leppälä kirjoittaa Faktahommissa-blogissamme, miten juuri tietokirjat voivat innostaa nuoria lukemaan.

Kaksikymmentä lasten ja nuorten tietokirjailijaa vierailee kirjastoissa ympäri Suomen tänään 10.9.2026. Kirjastossa esiintyvä tietokirjailija kertoo kirjoistaan sekä niiden aihepiireistä. Jokavuotinen lasten ja nuorten tietokirjapäivä järjestetään nyt kahdettatoista kertaa.

Lasten- ja nuortentietokirjailija vierailee 10.9.2026 seuraavilla paikkakunnilla seuraavissa kirjastoissa:

📚Ylivieskan kaupunginkirjasto, Ylivieska (Hanna Niittymäki)
📚Enontekiön kirjasto, Enontekiö (Tittamari Marttinen)
📚Hollolan pääkirjasto, Hollola (Vuokko Hurme)
📚Hämeenkyrön kirjasto, Hämeenkyrö (Mika Wickström)
📚Kemin kaupunginkirjasto, Kemi (Jessica Haapkylä)
📚Kittilän kunnankirjasto, Kittilä (Leena Valmu)
📚Laihian kunnankirjasto, Laihia (Mia Rönkä)
📚Laitilan kaupunginkirjasto, Laitila (Jukka Laajarinne)
📚Lappeenrannan pääkirjasto, Lappeenranta (Anni Pyykkö)
📚Lohjan kaupunginkirjasto / Ojamon kirjasto, Lohja (Julia Pöyhönen)
📚Mikkelin seutukirjasto, Mikkeli (Tero Hiekkalinna)
📚Mäntsälän kunnankirjasto, Mäntsälä (Anne Liljeström)
📚Pieksämäen kunnankirjasto, Pieksämäki (Riina Katajavuori)
📚Pomarkun kunnankirjasto, Pomarkku (Roope Lipasti)
📚Saarijärven kaupunginkirjasto, Saarijärvi (Sanja Hakala)
📚Siilinjärven pääkirjasto, Siilinjärvi (Marika Riikonen)
📚Skibban, Pori (Katja Bargum)
📚Söderkullan kirjasto, Sipoo (Jani Kaaro)
📚Tuusulan pääkirjasto, Tuusula (Saija Saarni)
📚Veikkolan kirjasto, Kirkkonummi (Andreas Koivisto)

Vierailut toteutetaan Suomen tietokirjailijoiden ja Tietokirjallisuuden edistämiskeskuksen rahoituksella.

Lisätietoja osoitteessa www.suomentietokirjailijat.fi. Suora linkki profiilissa 👆

8 0 instagram icon

Toiminnanjohtajamme Sanna Haanpää oli mukana Luovat ry:n Luovat laineilla -kulttuuriraadissa, joka arvioi puolueiden kulttuuripoliittisia linjauksia.

"Kaikilla esiintyjillä oli hyviä näkemyksiä. Erityisesti ilahdutti, että moni muisti kulttuurin tekijöiden, tekijänoikeuksien ja esimerkiksi lukutaidon merkityksen", kommentoi Haanpää.

Raadissa olivat mukana Sanna Haanpää Suomen tietokirjailijoista, Lauri Kaira Luovat ry:stä, Roope Lehtinen Audiovisual Producers Finlandista ja Tommi Saarikivi Muusikkojen liitosta.

Puolueiden kulttuuripoliittisia linjauksia esittelivät Eeva-Johanna Eloranta (sd.), Inka Hopsu (vihr.), Pia Lohikoski (vas.), Mira Nieminen (ps.), Susanne Päivärinta (kok.) ja Antti Siika-aho (kesk.).

@luovatry @haanpaasan @eevajohannaeloranta @inkahopsu @plohikoski @mira.a.nieminen @susannepaivarinta @antti_siika_aho @tsaarikivi @lauri.kaira @muusikkojenliitto
@apfi_ry

15 0 instagram icon

Lukutaito antaa meille välineet ymmärtää maailmaa, osallistua yhteiskuntaan, arvioida tietoa kriittisesti ja oppia uutta läpi elämän. Riittävä lukutaito on tärkeä edellytys tasa-arvoiselle yhteiskunnalle.

Laadukkaalla tietokirjallisuudella ja oppimateriaaleilla on keskeinen rooli lukutaidon, oppimisen ja yhteiskunnallisen osallisuuden vahvistamisessa. Tietokirjallisuus voi tarjota erityisesti vähemmän lukeville väylän lukemisen ja kirjallisuuden pariin.

Tänään 8.9. vietetään kansainvälistä lukutaitopäivää.

#faktahommissa #lukutaitopäivä #lukeminen #tietokirja #oppiminen

82 0 instagram icon

Syksyn apurahan hakija: kerro työsuunnitelmassa kenelle kirja on tarkoitettu, miksi kirja on tarpeellinen ja miksi juuri sinä olet hyvä kirjoittamaan tästä aiheesta.

Lisää vinkkejä työsuunnitelman kirjoittamiseen on verkkosivuillamme, linkki biossa.

Syksyn apurahahaku on käynnissä 15.9.2026 klo 23.59 asti.

#apuraha #faktahommissa #tietokirja #oppimateriaali #työsuunnitelma

12 0 instagram icon