Suomen tietokirjailijoiden syksyn apurahat on jaettu

9.12.2022

Suomen tietokirjailijat ry jakoi syksyllä 2022 apurahoina 2 083 500 euroa yhteensä 572 hakijalle. Yhdistys jakaa apurahoja luovaan tietokirjalliseen työskentelyyn kaksi kertaa vuodessa. Hakemuksia lähetettiin syksyn haussa yhteensä 863.

”Hakemuksia tuli tänä syksynä poikkeuksellisen paljon, eli tietokirjojen kirjoittaminen selvästi kiinnostaa. Runsas hakemusmäärä kertoo myös siitä, miten tärkeitä apurahat ovat tietokirjailijoille,” sanoo Suomen tietokirjailijoiden toiminnanjohtaja Sanna Haanpää.

Apurahapäätökset valmisteli Suomen tietokirjailijat ry:n apurahatoimikunta, jonka puheenjohtajana toimii Joel Kuortti. Toimikunnan jäsenet ovat Juhana Aunesluoma, Kristiina Holm, Kai Myrberg, Sari Tuuva-Hongisto sekä sihteerinä yhdistyksen toiminnanjohtaja. Yhdistyksen hallitus teki päätöksen apurahansaajista kokouksessaan 8. joulukuuta 2022. 

Suomen tietokirjailijat ry:n apurahat rahoitetaan Kopioston keräämillä tekijänoikeuskorvauksilla.

Katso lista apurahan saajista täältä.

Lisätietoja: 

Apurahatoimikunnan sihteeri
Sanna Haanpää | toiminnanjohtaja | Suomen tietokirjailijat ry
sanna.haanpaa@suomentietokirjailijat.fi | 040 5290 626 

Ajankohtaista