Suomen tietokirjailijoiden syksyn 2021 apurahat on jaettu – Apurahoja jaettiin korona-ajan takia poikkeuksellisen paljon

10.12.2021

Suomen tietokirjailijat ry jakoi syksyllä 2021 apurahoina 2 155 700 euroa yhteensä 541 hakijalle. Yhdistys jakaa apurahoja luovaan tietokirjalliseen työskentelyyn kaksi kertaa vuodessa. Hakemuksia lähetettiin syksyn haussa yhteensä 811.

”Apurahoja jaettiin ennätysmäärä. Halusimme huomioida korona-ajan aiheuttamat vaikeudet tietokirjailijoille jakamalla tänä syksynä tavanomaista enemmän apurahoja”, kertoo Suomen tietokirjailijoiden toiminnanjohtaja ja apurahatoimikunnan sihteeri Sanna Haanpää.

Apurahapäätökset valmisteli Suomen tietokirjailijat ry:n apurahatoimikunta, jonka puheenjohtajana toimii Joel Kuortti. Toimikunnan jäsenet ovat Juhana Aunesluoma, Kristiina Holm, Kai Myrberg, Riitta Raatikainen sekä sihteerinä yhdistyksen toiminnanjohtaja. Yhdistyksen hallitus teki päätöksen apurahansaajista kokouksessaan 9. joulukuuta 2021.

Suomen tietokirjailijat ry:n apurahat rahoitetaan Kopioston keräämillä tekijänoikeuskorvauksilla.

Katso lista apurahansaajista.

Lisätietoja:
Apurahatoimikunnan sihteeri
Sanna Haanpää | toiminnanjohtaja | Suomen tietokirjailijat ry
sanna.haanpaa@suomentietokirjailijat.fi | 040 5290 626

Ajankohtaista