Suomen tietokirjailijat ry:n kevään apurahat ovat haettavissa 1.–28.3.2024

01.03.2024

Suomen tietokirjailijat ry:n kevään apurahahaku on käynnistynyt. Apurahahaku alkoi perjantaina 1. maaliskuuta 2024 ja päättyy torstaina 28. maaliskuuta klo 16.00.

Apurahoja on haettavana

  • puolivuotiseen työskentelyyn 12 000–13 000 euroa
  • esikoistietokirjan kirjoittamiseen 1 000–2 000 euroa
  • lasten ja nuorten tietokirjan kirjoittamiseen 2 000–5 000 euroa
  • tietokirjakritiikkien kirjoittamiseen 750–1 500 euroa.

Apurahoja haetaan verkkolomakkeella. Linkki hakulomakkeeseen ja tarkemmat hakuohjeet ovat yhdistyksen verkkosivuilla.

Työskentelyapuraha on tarkoitettu kattamaan kirjoitustyön aikaisia elinkustannuksia. Apurahan hakeminen ja saaminen ei edellytä yhdistyksen jäsenyyttä. Apurahoja ei myönnetä työryhmille tai yhteisöille, mutta työryhmän jäsenet voivat hakea henkilökohtaisia apurahoja. Apurahoja ei myönnetä jo valmistuneisiin hankkeisiin. Tietokirjallinen työskentely on voinut alkaa jo ennen apurahan hakemista, mutta apurahalla tuetun kirjoitustyön on jatkuttava apurahan maksamisen jälkeisenä aikana. Mikäli apurahaa haetaan kahteen tai useampaan hankkeeseen, tulee kullekin hankkeelle laatia oma hakemuksensa.

Päätökset apurahansaajista ilmoitetaan yhdistyksen verkkosivuilla 7. kesäkuuta 2024. Apurahat maksetaan 19.6.2024. Suomen tietokirjailijat ry:n apurahat rahoitetaan Kopioston keräämillä tekijänoikeuskorvauksilla. 

Suomen tietokirjailijoiden kevään apurahahaku on tarkoitettu tietyille hakijaryhmille. Yleinen työskentelyapurahahaku on seuraavan kerran syyskuussa 2024

Lisätiedot: 
Sanna Haanpää | toiminnanjohtaja | Suomen tietokirjailijat ry | sanna.haanpaa@tietokirjailijat.fi | 040 5290 626 | 

Ajankohtaista