Apurahoja oppi- ja tietokirjailijoille – Suomen tietokirjailijat ry:n syksyn apurahahaku on käynnistynyt

3.09.2018

Suomen tietokirjailijat ry:n syksyn apurahojen hakeminen luovaan tietokirjalliseen työskentelyyn on käynnistynyt. Hakuaika päättyy perjantaina 28. syyskuuta 2018 klo 16.00.

Apurahaa haetaan verkkolomakkeella. Linkki hakulomakkeeseen ja tarkemmat hakuohjeet löytyvät yhdistyksen verkkosivuilta osoitteessa www.suomentietokirjailijat.fi/kirjailijalle/apurahat/syksyn-apurahat.

Apurahaa voivat hakea kaikki tekijät, jotka ovat aiemmin kirjoittaneet yksin tai ryhmän jäsenenä tietoteoksen. Hakijan ei tarvitse olla yhdistyksen jäsen. Työskentelyapuraha on tarkoitettu kattamaan kirjoitustyön aikaisia elinkustannuksia. Apurahaa ei myönnetä työryhmille tai yhteisöille, mutta työryhmän jäsenet voivat hakea henkilökohtaisia apurahoja. Apurahaa ei myönnetä jo valmistuneisiin hankkeisiin.

Päätökset apurahansaajista ilmoitetaan yhdistyksen verkkosivuilla 14. joulukuuta 2018. Apurahat maksetaan viikolla 52.

Suomen tietokirjailijat ry:n apurahat rahoitetaan Kopioston keräämillä tekijänoikeuskorvauksilla.

Ajankohtaista